Przejdź do treści

Zapraszamy na „Malowniczy Wschód”

Zapraszamy 15 czerwca 2024 roku na Malowniczy Wschód do Gminy Żmudź. W przyszłym sezonie Orient Gravel rozrośnie się do 2-3 imprez. Oczywiście w planach mamy także ponownie „Szlak Tatarski”. Na każdym z wydarzeń będą do wyboru dwa dystanse: 120km i 200km.

Orient Gravel „Malowniczy Wschód” odbędzie się razem z Maratonami Kresowymi MTB i biegami Kresowe Trail. Dzięki temu na uczestników czekają dodatkowe atrakcje. Zawodnicy startujący w Żmudzi podkreślali niezwykłą serdeczność i gościnność mieszkańców gminy. Niesamowity nastrój dla rywalizacji stworzyli kibice, którzy niezwykle ekspresyjnie dopingowali rowerzystów. Wydarzeniom sportowym w Żmudzi towarzyszą koncerty i inne atrakcje, takie jak festyn z produktami lokalnymi.

Zamierzamy Wam pokazać wszystko co najpiękniejsze na “Malowniczym Wschodzie”! Czekają na Was piękne krajobrazy, nieskażona przyroda, bogate i różnorodne dziedzictwo kulturowe. Uczestników Maratonów Kresowych nie musimy przekonywać jak urokliwy jest to region. Nie sposób nie zachwycić się rozległymi panoramami, jakie roztaczają się ze wzgórz. Kolorytu krajobrazowi dodają o tej porze roku kwitnące maki, fioletowe pola kwitnących facelii. Czekają na Was niesamowite leśne wąwozy, odcinki bruków i długie podjazdy.

Odwiedzając Gminę Żmudź warto odwiedzić i zrelaksować się na plaży nad pięknym zalewem „Dębowy Las” w miejscowości Wołkowiany. Możliwe jest tam skorzystanie z pola biwakowego. Na linię startu znad zalewu jest zaledwie 6km.

Gmina swą intrygującą nazwę zawdzięcza ponoć osadnikom z terenu nadbałtyckiej Żmudzi, którzy otrzymali tę ziemię w nagrodę za zasługi w bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku. Nawiązanie do tego wydarzenia ma odbicie w herbie Gminy, przedstawiającym niedźwiedzia w łodzi, a właśnie to zwierzę umieszczono w godle dawnego Księstwa Żmudzkiego. Czy tak było istotnie trudno dziś stwierdzić, gdyż nie ma pisanych materiałów historycznych na jego potwierdzenie lub obalenie. Jednak wyścig w Żmudzi bardzo ładnie wpisuje się w nasze „kresowe” i „orientalne” cykle imprez.

Formuła imprezy będzie taka sama jak na „Tatarskim Szlaku”. Orient Gravel “Malowniczy Wschód” będzie miał charakter przejazdu rowerem, po trasie wyznaczonej za pomocą śladu GPS. Pozycję każdego zawodnika i tablicę wyników „na żywo” będzie można śledzić na bieżąco na stronie sledzgps.pl.

Już wkrótce uruchomimy rejestrację na wydarzenia. Oczywiście pojawi się nowy regulamin i zostanie zmodyfikowana strona internetowa.