Przejdź do treści

FAQ

Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Czy udział w zawodach wymaga udokumentowanego doświadczenia w jeździe na długich dystansach?

Nie musisz mieć doświadczenia z innych wydarzeń o podobnym charakterze. Masz wybór między trasami o różnym stopniu długości i trudności. Krótszą jest w stanie przejechać każdy rowerzysta, który pokonuje regularnie po kilkadziesiąt kilometrów czy też np. startuje w Maratonach Kresowych na dystansach Maraton i Półmaraton. Oczywiście należy dostosować tempo jazdy do swoich możliwości i rozkładać siły na cały dystans. Każdy startuje na własną odpowiedzialność. Musisz być pewny, że Twój stan zdrowia pozwala na wielogodzinny wysiłek. Nie zaszkodzi wizyta u lekarza sportowego.

Jak się zapisać?

Rejestracja na nasze zawody odbywa się poprzez portal dostartu.pl. Bezpośrednie linki do zapisów na 2024 podamy wkrótce.

Sprzęt obowiązkowy?

Podstawa to oczywiście w pełni sprawny rower. Oprócz tego wymagamy kasku, oświetlenia oraz telefonu komórkowego. Na trasie musisz mieć także nadajnik GPS lub specjalną aplikację na telefon komórkowy. Jak łatwo się domyśleć służy do śledzenia Twojej pozycji na trasie. Mapa z zawodnikami online będzie dostępna na stronie sledzgps.pl

Czy trasa jest oznaczona?

Trasa nie jest znakowana. Poruszasz się po śladzie gpx otrzymanym od nas. Do nawigacji potrzebujesz nawigacji rowerowej lub telefonu z odpowiednią aplikacją. Zapewne wygodniejsza będzie nawigacja rowerowa np. Garmin. 

Jak typ roweru będzie odpowiedni?

Każdy na którym dobrze się czujesz, poza szosowym. Na niektórych odcinkach np. brukowanych przewagę będą miały rowery MTB z amortyzacją i dużym zakresem przełożeń.

Czy trasa jest wymagająca?

To zależy od umiejętności i doświadczenia. Orient Gravel „Szlak Tatarski” jest do przejechania przez każdego kto wsiada na rower częściej jak raz na jakiś czas.

Jakie są limity czasu?

Ustaliliśmy limit 14 godzin, ale będziemy czekać do ostatniego zawodnika, nawet jeśli nie zmieści się w limicie czasu

Czy będą bufety na trasie?

Tak zorganizujemy bufety na trasie, aby można było uzupełnić płyny i zasoby energii. Ilość bufetów będzie dostosowana do warunków. Na dystansie 120 km będzie co najmniej jeden bufet, na dystansie 200 km dwa lub trzy.

Na mecie będzie czekał na Was posiłek. Będzie także opcja bezmięsna.

Czy pomoc na trasie jest dozwolona?

Tak, jeśli otrzymasz ją od innego uczestnika lub skorzystasz z ogólnodostępnego sklepu bądź serwisu. Jeśli masz swoją ekipę, która chce na trasie podać Ci banana lub wodę, to mogą to zrobić. Zachęcamy, aby w ramach zachowania fair play poczęstowali także innych uczestników. Wszystkich, którzy chcieliby pomagać zawodnikom na trasie organizując dodatkowe, lotne bufety, prosimy o kontakt z biurem zawodów.

Kiedy i gdzie mogę rezerwować noclegi?

Nie ma żadnych ograniczeń w rezerwacji noclegów. W Bohonikach jest kilka gospodarstw agroturystycznych. Sporo noclegów o różnym standardzie znajdziecie w Sokółce. Na start będzie zaledwie kilka kilometrów.

Reguła samowystarczalności

Uczestnik może korzystać z punktowych usługowych takich jak sklepy, restauracje czy serwis roweru pod warunkiem, że taka usługa jest dostępna dla każdego uczestnika. Korzystanie z takich usług jest możliwe również poza trasą, jeśli uczestnik dojedzie do nich na rowerze sam, a następnie wróci na trasę w tym samym miejscu, w którym ją opuścił.

Co w przypadku gdy trasa jest nieprzejezdna?

Każda z tras będzie przez nas sprawdzona przed zawodami. Może zdarzyć się jednak, że w ostatniej chwili przejdzie np. nawałnica, która zaleje część trasy lub powali drzewa. Wtedy przeszkody należy bezpiecznie ominąć i powrócić możliwie najszybciej na trasę.

Czy przewidziane są jakieś nagrody?

Nie zabraknie nagród rzeczowych dla najlepszych kobiet oraz mężczyzn, ale największą nagrodą dla wszystkich jest udział w imprezie i przeżycie wspaniałej przygody rowerowej na Polskim Oriencie, wśród niepowtarzalnych krajobrazów i klimatów. 🙂