Przejdź do treści

Kalendarz Orient Gravel 2025

W sezonie 2025 zapraszamy Was na cztery wyjątkowe wydarzenia w trzech województwach Polski Wschodniej. Każde z nich zapowiada się absolutnie zjawiskowo. Naprawdę warto przejechać wszystkie! Każdy z tych regionów jest inny i oferuje inne krajobrazy oraz klimaty.

Podróż po najpiękniejszych miejscach Polski Wschodniej rozpoczniemy 26 kwietnia w nadbużańskim Mielniku. Na trasie wiele niesamowitych miejsc i krajobrazów. Przejedziemy m.in. przez Grabarkę, Końskie Góry, leżący tuż przy granicy Niemirów, który przez w przeszłości prze trzy stulecia miał prawa miejskie. Mamy nadzieję, że warunki pozwolą, aby przejechać księżycowym krajobrazem obok kopalni kredy.

Otwarte przestrzenie z malowniczymi panoramami będą przeplatać się z odcinkami majestatycznej Puszczy Mielnickiej, a na dystansie 200km także południowych obszarów Puszczy Białowieskiej.

7 czerwca ponownie odwiedzimy niezwykłą gminę Żmudź, która leży na Malowniczym Wschodzie. Edycja 2024 zebrała bardzo pozytywne opinie, ale to co szykujemy na 2025 powinno Wam przypaść jeszcze bardziej do gustu. Dokładamy trzeci dystans – ultra 333 km i jedziemy dalej, na południe, aby odwiedzić legendarne miejsca Roztocza. Zatem do wyboru będą aż trzy dystanse: 120 km, 200 km i ultra 333km. Czeka na Was wszystko co najpiękniejsze na Roztoczu i “Malowniczym Wschodzie”. Wszyscy, którzy przyjadą tutaj pierwszy raz przekonają się jak bardzo ta nazwa jest adekwatna do tego co zobaczycie.

Wystartujemy z kąpieliska Dębowy Las nad malowniczym zalewem w Wołkowianach w Gminie Żmudź. W luźnej atmosferze zaprosimy Was na „before” i „after” party przy ognisku i muzyce. Na miejscu będzie można skorzystać bezpłatnie z pola biwakowego.

Z województwa lubelskiego przeniesiemy się na północne krańce Rzeczpospolitej do jedynego uzdrowiska w województwie warmińsko-mazurskim na niesamowitą przygodę rowerową w niezwykłej Puszczy Rominckiej, Mazurach Garbatych i północnej Suwalszczyźnie. W Gołdapi spotkamy się w środku wakacji 26 lipca. Puszcza Romincka ma niepowtarzalny klimat. Bywa nazywana „polską tajgą. Wynika to z dość surowego klimatu i z jej wyjątkowej fauny i flory.

Ukształtowanie terenu Puszczy Rominckiej i Mazur Garbatych jest bardzo zróżnicowane. Różnica wysokości między najniższym i najwyższym punktem przekracza 150 metrów. Szutry w Puszczy Rominckiej to czysta poezja, o czym warto się przekonać. Warto także odwiedzić przy okazji regionalne atrakcje turystyczne. Mosty w Stańczykach są znane w całej Polsce. Nie są to jedyne wiadukty na tym obszarze, o czym się przekonacie na naszych trasach.

Wystartujemy z malowniczej polany w Lesie Kumiecie. Zespół wiat, miejsce na ognisko, tworzą odpowiednie warunki do odpoczynku na mecie. Kąpielisko na jeziorem i tężnie solankowe są rzut kamieniem po drugiej stronie lasu.

Tradycyjnie już na pożegnanie wakacji 23 sierpnia przejedziemy Szlakiem Tatarskim. Tym razem zamierzamy wystartować z ośrodka OSiR w Krynkach. Nadgraniczny „Polski Orient” i wielokulturowa Ziemia Sokólska to niesamowite tereny do jazdy na rowerze. Malownicze panoramy roztaczające się ze Wzgórz Sokólskich, niezwykły klimat nadgranicznych wiosek i piękna Puszcza Knyszyńska ze stadem żubrów liczącym blisko 300 osobników – tak w skrócie można opisać trasę tego wydarzenia. Nie może oczywiście zabraknąć zabytkowych meczetów tatarskich w Kruszynianach i Bohonikach.

Mieliśmy sugestie części uczestników, aby była klasyfikacja generalna całego sezonu. Zatem będzie:-) Będzie prowadzona z podziałem na dystanse, czyli oddzielnie 120 km i 200 km Zostaną sklasyfikowani wszyscy, którzy ukończą minimum trzy wyścigi. Wprowadzamy także dodatkowe klasyfikacje w kategoriach wiekowych. Dla osób aktywnych Pesel to tylko liczba, ale 20 czy 30-latkom jest jednak łatwiej jeździć szybciej. Wszyscy jeździmy dla przyjemności, ale zawodnikom wkładającym więcej czasu i zaangażowania w treningi przyjemnie będzie widzieć siebie na podium w kategorii wiekowej. Na Orient Gravel od początku stosujemy elektroniczny pomiar czasu. Na większości innych imprez gravelowych jest pomiar z GPS, ale przy takiej metodzie niedokładności mogą być rzędu kilku, do nawet kilkunastu minut.

Mamy ogromne doświadczenie. W przypadku Orient Gravel będzie to już trzeci sezon. Maratony Kresowe MTB organizujemy od 2009 roku. We wszystkich miejscowościach, do których zaprosimy Was w roku 2025, organizowaliśmy wcześniej wyścigi MTB. To są nasze tereny! Nasze trasy powstają przy wykorzystaniu wielu lat doświadczeń, dziesiątek, a może i setek godzin spędzonych na rowerze w każdym z tych regionów. Oczywiście będą to zupełnie nowe trasy stworzone z myślą o rowerach gravelowych i odpowiednio zweryfikowane, aby przyjemność z jazdy była jak największa. Staramy się unikać ruchliwych odcinków dróg. Mamy w tym względzie o tyle ułatwione zadanie, że „ściana wschodnia” ma dużo niższą gęstość zaludnienia niż inne regiony Polski.

Co nas jeszcze odróżnia? Nie wymagamy od zawodników stosowania zasady samowystarczalności. Z naszej strony zapewniamy bufety na trasie, aby uczestnicy mogli skupić się na jeździe, a nie szukaniu sklepów i staniem w kolejkach do kasy. W przypadku Roztocza zapewnimy dodatkowo ciepły posiłek dla zawodników dystansu 333 km. Zawodników ze wsparciem rodziny, czy ekip, prosimy, aby podzielili się z innymi uczestnikami.

UPDATE:

Zapisy są otwarte. Odbywają się przez platformę dostartu.pl. List wszystkich imprez z cyklu Orient Gravel: https://dostartu.pl/lista-zawodow?nazwa=orient%20gravel

Przy jednoczesnej rejestracji i opłacie na więcej niż jedno wydarzenie 20 zł zniżki za każdy kolejny Orient Gravel. Do 15 stycznia dodatkowa, świąteczna zniżka.

Do czasu zamknięcia rejestracji internetowej zawodnik może samodzielnie i bez jakichkolwiek opłat przenieść opłatę na inne wydarzenie w cyklu.

Ilość miejsc na każde z wydarzeń jest ograniczona.