Przejdź do treści

Tatarski Szlak

Na trasie najważniejsze miejsca związane z fascynującą historią Tatarów w Polsce, w tym zabytkowe meczety w Bohonikach i Kruszynianach, mizary, dawne folwarki tatarskie Nietupa i Talkowszczyzna, nadane Tatarom przez Jana III Sobieskiego.

Wzgórza Sokólskie i Puszcza Knyszyńska

Tak najkrócej można określić charakter trasy Orient Gravel. Obszar Chronionego Krajobrazu „Wzgórza Sokólskie” dochodzą do 235 m n.p.m. Część północna to w większości otwarte przestrzenie i oczywiście piękne widoki. Część południowa pokrywa Puszcza Knyszyńska

Żubry

Na obszarze przez który prowadzi trasa wyścigu żyje na wolności 298 żubrów. Więcej jest tylko w Puszczy Białowieskiej. Czy będą was dopingować do szybszej jazdy, czy też zastąpią Wam drogę z sugestią że nie ma się co tak spieszyć? Na Podlasiu czas się liczy inaczej…

Wiele fascynujących miejsc na Szlaku Tatarskim

Meczet w Bohonikach

To tutaj rozpocznie się nasza przygoda z polskim Orientem. Baza zawodów będzie się mieściła w znajdującym się naprzeciwko Domu Pielgrzyma. Meczet zbudowany został w drugiej połowie XIX w., prawdopodobnie w 1873.

Meczet w Kruszynianach

Meczet w Kruszynianach jest najstarszym zachowanym meczetem tatarskim w Polsce. Obecny został zbudowany prawdopodobnie w drugiej połowie XVIII wieku na miejscu dawniejszego meczetu. W 1846 budynek przeszedł remont, o której to dacie świadczy kamień znajdujący się w fundamencie.

Szlak Ekumeniczny wokół zalewu Ozierany

Przebiega on pośród wzgórz cieszących zielenią dębów i sosen, wokół utworzonego z inicjatywy miejscowych leśników, ozierańskiego jeziora..

I dużo wiele więcej…

Czeka na Was najbardziej egzotyczny wyścig w Polsce. Miejsca do których rzadko docierają turyści. Czas tu biegnie inaczej. W niektórych miejscach się po prostu zatrzymał…

Będziemy odsłaniać fascynujące miejsca i obrazy.

Opis trasy opublikujemy wraz ze śladami GPS po zatwierdzeniu ostatecznego przebiegu tras.